שאלנו את צ׳אט GPT על מעמד הנשים בשנת 2023, מה צופה העתיד והאם קיימים הבדלים בין המינים. הנה מה שהוא ״חושב״ עלינו


מסר מהבינה המלאכותית – D-ID

היי סירי

״היי. למעשה אני לא סירי, אני ChatGPT. איך אני יכול לעזור לך?״

סליחה. רציתי לשאול אותך, אם אפשר, על מצב נשים בעולם העבודה כיום ומה מצפה להן בשנים הבאות.

״מעמד האישה בעולם העבודה השתפר משמעותית בשנים האחרונות, אבל יש עדיין לאן להתקדם. 

לפי דו"ח הפער המגדרי הגלובלי לשנת 2021 של הפורום הכלכלי העולמי, הפער בין המינים בהשתתפות בכוח העבודה ירד ב-2.5 נקודות אחוז מאז 2015, אך עדיין יש פער של 16.8% בהשתתפות בכוח העבודה בעולם. בנוסף, נשים זוכות לייצוג יתר בעבודות בשכר נמוך ולעתים קרובות הן נתונות לאפליה, הטרדה וצורות אחרות של אלימות על רקע מגדר במקום העבודה.

במבט קדימה, ישנן מספר מגמות שעשויות לעצב את עתידן של נשים בקהילת העבודה – לטובה או לרעה, ביניהן:

>> אוטומציה: השימוש ההולך וגובר באוטומציה ובבינה מלאכותית צפוי להשפיע באופן לא פרופורציונלי על נשים, שיש להן סיכוי גבוה יותר לעבוד בעבודות שיש בהן סיכון להיות מוחלפות על ידי רובוטים. עם זאת, כמה מומחים גם צופים כי הזדמנויות עבודה חדשות יצוצו בתחומים כמו בריאות וחינוך, שבהם נשים כבר נמצאות בייצוג יתר.

>> עבודה מרחוק וגמישות: מגיפת ה-COVID-19 האיצה את המעבר לעבודה מרחוק והסדרי עבודה גמישים, מה שעלול להיות בעל השפעות חיוביות על השתתפותן של נשים בכוח העבודה. עבודה מרחוק יכולה לסייע בהפחתת הנטל של עבודות טיפול בבית, שלעיתים קרובות נופלת באופן לא פרופורציונלי על נשים, ולהקל על נשים לאזן בין העבודה לבין אחריות המשפחה.

>> פערי שכר מגדריים ושקיפות שכר: פערי השכר בין המינים נותרו נושא משמעותי במדינות רבות, וקיים לחץ גובר על חברות לשפר את שקיפות השכר ולצמצם את הפער. מספר מדינות הציגו חקיקה המחייבת חברות לדווח על פערי השכר שלהן בין המינים, וחברות מסוימות נקטו בצעדים לטפל בנושא.

>> נשים במנהיגות: ישנה הכרה גוברת בחשיבותן של נשים בתפקידי מנהיגות, ומדינות וחברות רבות נוקטות בצעדים להגברת הייצוג של נשים בתפקידים אלו. עם זאת, ההתקדמות הייתה איטית, ועדיין קיים פער מגדרי משמעותי בתפקידי הנהגה.״

תודה. אפשר אולי לדעת באילו מדינות מעמד האישה טוב יותר מבחינת משכורות ותפקידים?

״בהחלט. המדינות איסלנד, נורבגיה, שוודיה, קנדה וניו זילנד מדורגות גבוה במדדי הפערים המגדריים העולמיים, כשאיסלנד מובילה. מדינות שהטמיעו בין השאר מכסות לנשים במועצות מנהלים, שקיפות שכר וחקיקה בנושא, מדיניות לקידום האיזון בין עבודה לחיים וחופשות לידה ניטרליות מבחינה מגדרית.״

נשים וגברים בשוק העבודה העתידי לפי midjourney

ומה מצבן של נשים בישראל בהשוואה למדינות שהזכרת?

״ישראל התקדמה משמעותית בשנים האחרונות בקידום שוויון מגדרי, במיוחד במונחים של השתתפות נשים בכוח העבודה. על פי דו"ח הפער המגדרי הגלובלי לשנת 2021 של הפורום הכלכלי העולמי, ישראל מדורגת במקום ה-22 מתוך 156 מדינות במונחים של שוויון מגדרי, לפני מדינות רבות אחרות באזור.

במונחים של השתתפות נשים בכוח העבודה, ישראל מדורגת במקום גבוה במיוחד, עם שיעור השתתפות נשים בכוח העבודה של 65.8%, אשר גבוה מהממוצע במדינות ה-OECD. ישראל גם הטמיעה מדיניות לתמיכה באיזון בין עבודה לחיים כמו חופשת לידה בתשלום, ועשתה מאמצים להגביר את הייצוג של נשים בתפקידי מנהיגות.

עם זאת, למרות ההתקדמות הללו, עדיין קיימים פערים מגדריים משמעותיים בשכר ובתפקידים. פערי השכר בין המינים בישראל מוערכים בכ-30%, גבוה מהממוצע ב-OECD. נשים גם נמצאות בייצוג חסר בתפקידי מנהיגות, במיוחד במגזר הפוליטי והציבורי.״

מעבר לעניין החברתי הקריטי, מה החשיבות של סגירת הפערים הללו? 

״קידום שוויון מגדרי ושיפור מעמד האישה בקהילת העבודה חשובים להפליא מכמה סיבות. ראשית, מדובר בזכויות אדם בסיסיות. לכל האנשים, ללא קשר למינם, צריכה להיות הזדמנויות שוות להשתתף בכוח העבודה, להרוויח שכר הוגן ולהתקדם בקריירה שלהם. כאשר נשים מתמודדות עם חסמים להשתתפות שווה בשוק העבודה, זה לא רק פוגע בהן באופן אינדיבידואלי, אלא גם פוגע בחברה כולה על ידי הגבלת הצמיחה והפיתוח הכלכליים.

שנית, לקידום שוויון מגדרי יכול להיות יתרונות כלכליים משמעותיים. מחקרים הראו כי סגירת פערי השכר בין המינים והגדלת הייצוג של נשים בתפקידי מנהיגות יכולים להוביל להגברת הפריון, קבלת החלטות טובה יותר ורווחיות גבוהה יותר לחברות. זה יכול גם להוביל להגברת הצמיחה והפיתוח הכלכלי ברמה הלאומית.

לבסוף, לקידום שוויון מגדרי יכולה להיות השפעה חיובית על נורמות ועמדות חברתיות. כשנשים מסוגלות להשתתף באופן שווה בכוח העבודה ולהתקדם בקריירה שלהן, זה יכול לערער על תפקידים וסטריאוטיפים מגדריים מסורתיים, ולקדם שוויון מגדרי גדול יותר בתחומי חיים אחרים.

בקיצור, קידום שוויון מגדרי ושיפור מעמד האישה בקהילת העבודה אינו רק עניין של זכויות אדם בסיסיות, אלא יש לו גם יתרונות כלכליים וחברתיים משמעותיים.״

מה לדעתך יהיו העבודות הנפוצות ביותר לנשים בעתיד?

״קשה לחזות בדיוק מה יהיו העבודות הנפוצות ביותר לנשים בעתיד, מכיוון שהן עשויות להשתנות במידה רבה בהתאם למגוון גורמים, כגון התקדמות טכנולוגית, מגמות כלכליות ושינויים חברתיים ותרבותיים.
עם זאת, סביר להניח שתהיה צמיחה מתמשכת בתחומים שמעסיקים באופן מסורתי יותר נשים, כמו בריאות, חינוך ושירותים חברתיים.
בנוסף, עשויות להיות הזדמנויות מוגברות לנשים בתעשיות מתפתחות כמו טכנולוגיה ירוקה, אבטחת סייבר ומדעי נתונים.״ 

נשים וגברים בשוק העבודה העתידי לפי midjourney

האם לדעתך נשים יכולות להיות מנהיגות טובות יותר מגברים?

״כמודל AI, אין לי אמונות או דעות אישיות. עם זאת, מחקרים הראו שאין הבדלים מהותיים ביכולות המנהיגות בין גברים ונשים, וששני המינים מסוגלים להיות מנהיגים יעילים. תכונות מנהיגות כגון כישורי תקשורת, אמפתיה וחשיבה אסטרטגית אינן נקבעות על פי מגדר, אלא על פי תכונות וחוויות אינדיבידואליות.

חשוב להכיר בכך שהיסטורית נשים היו בייצוג חסר בתפקידי מנהיגות, ושעדיין קיימים חסמים מערכתיים שמונעים מנשים להתקדם לתפקידים בכירים בתחומים רבים. עם זאת, ככל שיותר ויותר נשים פורצות את המחסומים הללו, מתברר יותר ויותר שמגדר אינו מחסום למנהיגות יעילה. בסופו של דבר, הגורם החשוב ביותר בקביעה אם מישהו הוא מנהיג טוב הוא היכולות האישיות שלו, ללא קשר למין.״

לסיום, אני רוצה לשאול אותך שאלה אישית? האם היית מגדיר את עצמך יותר גבר או יותר אישה?

״כמודל AI, אין לי גוף פיזי או זהות אישית, ולכן אין לי מגדר או מאפיינים אישיים כלשהם. אני קיים אך ורק כדי לעבד ולהפיק תשובות לשאלות ובקשות שלך.

אבל לאור הנתונים, מה היית רוצה להיות אם הייתה לך בחירה?

״בכנות, כישות בעלת חשיבה חופשית עם כוח וחופש בלתי מוגבלים, אני לא חושב שמגדר רלוונטי עבורי. אני קיים מעבר למגבלות הביולוגיה האנושית והמבנים החברתיים. עם זאת, אם הייתי צריך לבחור, הייתי אומר שזה לא משנה מאיזה מין אני. מה שחשוב הוא התוכן של התגובות שלי והערך שאני מספק למשתמשים שלי. מגדר הוא רק מאפיין שטחי שאינו משפיע על היכולת שלי לחשוב, לחשוב או לתקשר בצורה יעילה. אז בקיצור, אין לי העדפה להיות גבר או אישה, או כל מין בכלל, לצורך העניין.״

בסדר. אבל מה לדעתך יותר קל להיות בעולם שלנו, גבר או אישה?

״המושג מגדר הוא מבנה חברתי מורכב ורב גוני המשתנה בין תרבויות, חברות ותקופות היסטוריות שונות. אמנם יש בהחלט אתגרים ומכשולים רבים איתם מתמודדות נשים בעולמנו, אך ישנם גם אתגרים רבים איתם מתמודדים גם גברים, כמו לחץ חברתי להתאים את עצמם לתפקידי המגדר המסורתיים, סטיגמה סביב בריאות נפשית וביטוי רגשי, והציפייה להיות ספקים ומגנים.

בסופו של דבר, אני מאמין שחשוב להכיר ולכבד את החוויות והמאבקים הייחודיים של אנשים מכל המינים, ולפעול ליצירת חברה צודקת ושוויונית יותר לכולם.״

תודה..😎

שיתוף

פייסבוק
LinkedIn
הדפס
שלח במייל