הכמיהה של ישראלים רבים היא לרכוש דירה משלהם כדי לא לגור אצל ההורים או בשכירות. העלות של הדירות בישראל ובמיוחד באזור המרכז היא גבוהה מאד ולכן אין זה פשוט לבצע עסקת נדל"ן.
לכן הרבה מישראלים שמתכננים לרכוש או להשכיר דירה לוקחים משכנתא לדירה. אז מהן הכללים החשובים שצריך לקחת מחשבון לפני שלוקחים משכנתא לדירה ראשונה.

בחירה של נכס למגורים עבור לקיחת משכנתא לדירה ראשונה

בחירת מיקום המגורים היא נושא אקוטי עבור כל אדם שלוקח משכנתא לדירה ראשונה. יש כאלו שמעוניינים לרכוש דירה בעיר המגורים הנוכחית שלהם כיוון שהם רגילים לאורח החיים בה וגם קרובי המשפחה והחברים שלהם גרים בה. אחרים מעדיפים לקנות דירה בעיר חדשה או בעיר מרוחקת, כדי ליהנות מאיכות חיים ייחודית.

לאחר מכן בוחרים את דירת המגורים, על פי גודל הדירה הנחוץ, התכנון והעלויות שלה. דירה בקומה גבוהה, דירת גן או כל אופציה שהיא מיטבית עבור הרוכש.

מוזמנים לקרוא גם על: הלוואת גרייס משכנתא

משכנתא לדירה ראשונה

תחשיבים למימון הנכס באמצעות משכנתא לדירה ראשונה

אדם שאין ברשותו דירה וזו תהיה דירתו הראשונה, יכול לקבל משכנתא לדירה ראשונה בערך כספי שהוא עד % 75 מעלות הרכישה. אך אם מדובר בדירה ראשונה אשר נמכרת במסגרת תוכנית מחיר למשתכן גובהה של משכנתא לדירה ראשונה הוא עד % 90 מערכה הכספי.

לסכום הכללי של ההלוואה יבוצע תחשיב על פי מדרגות משכנתא:

  • עבור משכנתא בגובה של עד 45% ממחיר הדירה, הריביות יהיו נמוכות.
  • עבור סכום משכנתא לדירה ראשונה לסכומים שהם בין 45% עד 60% מערך הנכס ייקבעו ריביות נורמטיביות.
  • עבור חלק המשכנתא שהוא מעל % 60 מערך הנכס, גובהן של הריביות יהיה גבוה.

שלבים ללקיחת משכנתא לדירה ראשונה

כל בנק או גורם חוץ בנקאי אשר מעוניין להעניק משכנתא לדירה ראשונה, בוחן את הסיכונים שלו ורק לאחר מכן הוא מאשר או לא מאשר את ההלוואה. בשלב ראשון נציג הבנק בוחן את מצבו הפיננסי של הלווה, אם הוא עובד וותיק או חדש במקום עבודה מסודר, אדם שמחליף עבודות מדי כמה חודשים, או עצמאי בעל הכנסות יציבות או משתנות.

בהתאם לרמת הסיכון, הבנק יעניק ללווה אישור עקרוני לקבלת משכנתא. לאחר מציאת הדירה ועל פי התחשיבים ייעזר בעל הנכס ביועץ משכנתאות כדי לתכנן כראוי את מסלול המשכנתא. מצד אחד בעל הנכס מעוניין לקבל אישור על מלוא הסכום שהוא זקוק לו כהלוואה לאחר תשלום ההון הראשוני שלו.

מצד שני הבנק בוחן את יכולת ההחזר של הלקוח ונציגיו עושים כל שניתן כדי שלא יוצר מצב שבו הלקוח לא יוכל לעמוד בתשלומיו. הקו המנחה הוא שגובה התשלום החודשי לא יהיה מעבר ל % 35 מההכנסה הפנויה של הלווה וזאת כדי למנוע תרחישים פיננסיים בעייתיים.

מוזמנים לקרוא גם על: משכנתא הפוכה

שלבים ללקיחת משכנתא לדירה ראשונה

תפקידו של יועץ ללקיחת משכנתא לדירה ראשונה

התייעצות עם יועץ משכנתאות היא אבן דרך חשובה ביותר בדרך לקבלת ההלוואה ללקיחת משכנתא לדירה ראשונה. היועץ המיומן בוחן מכל ההיבטים את הצורך של הלקוח בקבלת משכנתא לדירה ראשונה ואת אפשרויות ההחזר החודשיות. לאחר מכן הוא מבקש הצעות מחיר מהבנקים השונים ומנהל עם נציג של כל אחד מהם משא ומתן כדי לקבל את התנאים הטובים ביותר מבחינת ריביות, עמלות, תשלומים לאורך כמה שנים אי חיוב בקנסות, תקופת גרייס ועוד.

מוזמנים לקרוא גם על הון עצמי למשכנתא לדירה ראשונה

לימוד ייעוץ משכנתאות

הדרישה הגדולה של רוכשי הנכסים להתייעץ עם יועץ משכנתאות הובילה לכך שישראלים רבים שהם בעלי ידע פיננסי החליטו לבצע הסבה מקצועית ולהירשם ללימודי קורס יועץ משכנתאות של פילת כיוון שהקורס מעניק ידע ברמה גבוהה בכל הרבדים החשובים בתחום זה. לאחר ארבעה חודשים של לימודים והצלחה במבחנים יוכלו יועצי המשכנתאות החדשים לסייע ללקוחות ולדאוג לפרנסה עבורם.

אז אם התחום של ייעוץ משכנתאות זורם לכם בדם ואתם רוצים להיות מקצוענים בתחום תשאירו לנו פרטים ואנחנו נחזור אליכם עם כל הפרטים על הקורס הכי פרקטי ומקצועי שלנו בתחום המשכנתאות!

שיתוף

פייסבוק
LinkedIn
הדפס
שלח במייל