הבית הוא הנכס החשוב ביותר בחיי רבים מאיתנו. הוא מספק לנו מקום מגורים, ביטחון ויציבות. לכן, רכישת בית היא החלטה משמעותית שצריך לקבל בכובד ראש.

אחת ההחלטות החשובות ביותר ברכישת בית היא בחירת המשכנתא המתאימה. ישנם סוגים שונים של משכנתאות הניתנות בתנאים שונים, בסכומים שונים ועבור אנשים במצבים כלכליים ומעמד שונים.

כמו כן, ישנם אנשים פרטיים ועסקיים אשר זקוקים לקבלת הלוואה למשכנתאות. לשני הגופים יהיו תנאים וקריטריונים בהם הם יצטרכו לעמוד. גובה המשכנתא נקבע בעקבות פרמטרים שונים הנקבעים על ידי הבנקים המרכזיים.

אחד הסוגים הפופולריים של משכנתאות הוא הלוואת בלון משכנתא. הלוואה זו היא הלוואה בה סכום ההלוואה המלא מוחזרים בבת אחת בתום תקופת ההלוואה.

הלוואת בלון משכנתא יכולה להיות אופציה אטרקטיבית עבור אנשים אשר מעוניינים להוזיל את ההחזר החודשי שלהם. עם זאת, חשוב לזכור כי בסופו של דבר יהיה צורך להחזיר את מלוא סכום ההלוואה, מה שעלול להיות כרוך בעלויות גבוהות.

לפני שאנו ממשיכים לדבר על מה זה בכלל משכנתא בלון אם אתם מתחברים לתחום של ייעוץ משכנתאות ורוצים להיות יועצים תותחים בתחום המשכנתאות, אתם מוזמנים להתרשם מהקורס ייעוץ משכנתאות של מכון פילת.
הקורס הכי פרקטי ומקיף אשר ייתן לכם את כל הכלים הכי עדכניים וחדשים שיעזרו לכם להשתלב בעולם המשכנתאות בקלי קלות.

מהי הלוואת בלון במשכנתא

אז מהי הלוואת בלון משכנתא?

הלוואת בלון משכנתא היא הלוואה אשר משלמים את הריבית באופן קבוע, אבל את הקרן משלמים רק בסוף התקופה שנקבעה מראש וזאת הלוואה בסדר גודל של משכנתא, הניתנת לתקופה מוגבלת עד 5 שנים.
ישנם שני סוגים של הלוואת בלון משכנתא, בלון חלקי ובלון מלא.

 • בבלון חלקי, משלמים את הריבית בכל חודש ואת הקרן בסוף התקופה או כאשר נמצא כבר כל הסכום.
 • בבלון מלא, לא משלמים כלום במהלך התקופה כולה ואת כל הסכום (קרן וריבית) משלמים רק בסוף התקופה.

משכנתא בלון מלא פחות משתלמת מהמשכנתא חצי בלון מכיוון שחישוב של ריבית נעשית על כל הסכום.

באיזה מקרים כדאי לקחת הלוואת בלון משכנתא?

הלוואת בלון במשכנתא  כדאי לקחת רק במידה ואתם בטוחים ב-100% שיהיה לכם את הסכום המלא בתום התקופה או לקראת הסוף של התקופה. למשל כאשר והנכם מתכננים למכור נכס או רכב ושיווים מוערך בסכום ההלוואה אתם אכן יכולים לקחת את ההלוואה. במידה ואתם מסתמכים על קרן השתלמות או על המשכורת שלכם, פחות מומלץ לקחת הלוואת בלון משכנתא.

קראו גם על משכנתא הפוכה

מהם היתרונות של הלוואת בלון משכנתא?

את היתרון המרכזי של הלוואה זו ניתן לראות בתנאי ההחזר שלה ביחס להלוואות קיימות אחרות. זאת אומרת שתוכלו להחזיר את הלוואה בתום התקופה כאשר ולקחת בלון מלא, או במקרה של הלוואת בלון חלקי תחזירו כל חודש סכום זעום שהוא הריבית.

למי מתאימה משכנתא בלון

למי מתאימה משכנתא בלון?

הלוואת בלון משכנתא מתאימה לאנשים שיש להם צפי לקבל סכום גדול בעתיד, כמו:

 • קרן השתלמות: קרן השתלמות הינה תוכנית חיסכון לטווח ארוך המאופיינת בריבית גבוהה יחסית. אנשים רבים נוהגים להשתמש בקרן ההשתלמות שלהם לרכישת דירה.
 • מענק: מענק הוא סכום כסף חד-פעמי שניתן לאדם ללא כל התחייבות מצד הנתון. מענקים נפוצים הם מענקים מהמדינה, מענקים ממקום העבודה או מענקים מקרנות פילנתרופיות.
 • מכירה של נכס: אנשים רבים רוכשים דירה חדשה לפני שמוכרים את הדירה הישנה שלהם. במקרה כזה, ניתן לקחת הלוואת משכנתא בלון כדי לממן את רכישת הדירה החדשה, ולהשתמש במכירת הדירה הישנה כדי לכסות את הקרן של משכנתא בלון.
 • ירושה: ירושה היא קבלה של רכוש, כסף או נכסים אחרים מאדם שנפטר. ירושה יכולה להיות סכום כסף גדול שיכול לשמש להחזר משכנתא בלון.
 • יזמים: יזמים רבים נדרשים להשקיע סכומים גדולים בתחילת הפעילות העסקית שלהם. משכנתא בלון יכולה לעזור להם לגייס את ההון הדרוש ללא צורך להחזיר את ההלוואה באופן מיידי.
 • אנשים עם הכנסה משתנה: אנשים עם הכנסה משתנה, כגון עצמאים, עובדים במשמרות או עובדים עם עמלות, עשויים למצוא שתשלומים חודשיים קבועים קשים לתשלום. משכנתא בלון יכולה לעזור להם להקל על תשלומי המשכנתא.
 • אנשים שרוצים להגדיל את ההשקעה שלהם בנכס: אנשים שרוצים להגדיל את ההשקעה שלהם בנכס יכולים לקחת משכנתא בלון ולממן את הרכישה באמצעות סכום כסף גדול שיקבלו בעתיד.

*חשוב לזכור כי משכנתא בלון היא הלוואה עם סיכונים. אם לא תהיו מסוגלים להחזיר את הקרן בסוף התקופה, תצטרכו לשלם קנס גבוה או לפרוע את ההלוואה מוקדם יותר, מה שעלול לגרום לעלייה בהחזר החודשי.

מימון רכישת נכס באמצעות הלוואת בלון משכנתא

לא אחת יש מצבים שבהם לא יכול הרוכש לבצע את כל התשלומים כיוון שיש לו כסף סגור שאי אפשר להוציאו כעת כמו קרן השתלמות שמועד פירעונה הרשמי יהיה בעוד כמה חודשים, ירושה שאמורה להתקבל תוך פרק זמן קצר, או דירה נוכחית שהלקוח עדיין לא הצליח למכור אותה.

רוכש הנכס עומד בצומת דרכים כיוון שהוא לא מעוניין להפסיד את הבית המעולה שהוא מצא מבחינת מיקום, גודל ועלויות ולכן הוא מחפש דרכים שונות כדי לסגור את עסקת הנדל"ן ואחת מהן היא בלון משכנתא שהיא הלוואת גישור לפרק זמן שנקבע מראש.

חישוב של משכנתא בלון

יש אפשרות לקבל הלוואת בלון מלא שבה הלווה משלם בסוף תקופת ההלוואה את מלוא הקרן בתוספת כל הריביות בבת אחת. אפשרות נוספת היא הלוואת בלון חלקית אשר בה משלם הלווה בכל חודש רק את הריבית ואילו את הקרן הוא ישלם בתום תקופת ההלוואה בתשלום אחד.

ברוב המקרים הלוואת בלון משכנתא ניתנת במקסימום עד חמש שנים ובריבית שהיא סביב % 5 וזאת על פי החלטת הבנק המסחרי או הגורם החוץ בנקאי ועליה ישלם הלווה:

 • ריבית צמודה לש"ח או למטבע חוץ כמו דולר או יורו.
 • ריבית לא צמודה.
 • ריבית קבועה.
 • ריבית משתנה.
 • ריבית פריים.

הלוואת בלון מול הלוואת גרייס

בלון משכנתא היא הלוואת גישור בסכום כספי מסוים לפרק זמן שהוגדר מראש, לעומת זאת הלוואת גרייס היא דחייה של תשלום לזמן שנקבע מראש. אם לדוגמה לקוח לקח הלוואה בחודש ינואר הוא מקבל שישה חודשי גרייס שבהם הוא לא מחזיר לא קרן ולא ריבית ורק בחודש יולי הוא מתחיל לשלם את תשלומיו על פי ההסכם.

איפה ניתן לקבל משכנתא בלון?

במרבית המקרים, הבנקים הם הגופים הראשיים שמציעים משכנתא בלון, אך לא הם בלבד. ישנם גם חברות פיננסיות אחרות שמציעות משכנתאות בלון, ואף חברות משכנתא ויזמי נדל"ן הפועלים בתחום ההלוואות הנדל"ן.

בישראל, בנקים וחברות פיננסיות מסחריות רבות מציעות את האפשרות לקבלת משכנתא בלון. הבחירה בין הבנקים והחברות הפיננסיות השונות תלויה בכמה פרמטרים, כולל התנאים הכלכליים הנדרשים לקבלת ההלוואה, הריבית, תנאי ההחזר, ועוד.

לפני לקיחת משכנתא בלון מומלץ לבצע השוואת מחירים ותנאים בין הבנקים והחברות השונות לפני קבלת ההלוואה, על מנת לבחור את ההלוואה המתאימה ביותר לצרכיהם ולתקציבם הפיננסי.

על מנת לעשות את הבחירה הטובה ומתאימה ביותר עבורכם מומלץ להיוועץ ביועץ משכנתאות שיאפשר לכם למצוא את האופציה הנכונה ביותר עבורכם.

אם נסכם על הלוואת בלון משכנתא

הלוואת בלון משכנתא היא הלוואה בה סכום ההלוואה המלא מוחזרים בבת אחת בתום תקופת ההלוואה. הלוואה זו יכולה להיות אופציה אטרקטיבית עבור אנשים אשר מעוניינים להוזיל את ההחזר החודשי שלהם.
עם זאת, חשוב לזכור כי בסופו של דבר יהיה צורך להחזיר את מלוא סכום ההלוואה, מה שעלול להיות כרוך בעלויות גבוהות.

לכן, לפני שאתם שוקלים לקחת משכנתא בלון, חשוב להתייעץ עם מומחה משכנתאות כדי לוודא שהיא מתאימה לכם. מומחה משכנתאות יוכל לעזור לכם לבחור את משכנתא בלון המתאימה ביותר עבורכם בהתאם לצרכים והיכולות הפיננסיים שלכם.

זה אחד הנושאים שאנו במכון פילת מלמדים, אז אם אתם רוצים להיות מומחים לייעוץ משכנתאות צרו איתנו קשר עוד היום לקבלת פרטים נוספים על הקורס ייעוץ משכנתאות שלנו!

שיתוף

פייסבוק
LinkedIn
הדפס
שלח במייל