חופשות הקיץ מציתות ללא מעט אנשים את הדמיון על האפשרויות החדשות של עבודה מרחוק, רילוקיישין ונוודות דיגיטלית. מונחים שאנחנו שומעים עליהם לא מעט בשנים האחרונות. יצאנו לבדוק עד כמה הנוודות הדיגיטלית רלוונטית כיום, ומה היתרונות והחסרונות שלה כלפי עובדים וארגונים

למי שעוד לא נתקל בתופעה, המונח "נווד דיגיטלי", מתאר אנשים שבוחרים לעבוד ולחיות את חייהם במקומות שונים בעולם. סוג חיים שמאפשר להם לנוע ממקום למקום על רחבי הגלובוס, כשירצו, ולצידם מחשב נייד וכמובן גישה לאינטרנט. 

רעיון הנוודות הדיגיטלית נתפס בעיני לא מעט אנשים כדרך האולטימטיבית לעבוד ולחיות חיים לא שגרתיים. הנווד הדיגיטלי מצטייר כאיש העולם הגדול. הוא יכול להיות איש תוכן או מחשבים שמטייל, עובד בבתי קפה ובחופים אקזוטיים ונהנה מהחיים. 

אבל האם הנוודות הדיגיטלית מתאימה לכל אחד? האם החיים כנווד דיגיטלי באמת וורודים כל כך?

בכתבה שהתפרסמה השנה ברשת BBC, התראיינו מספר נוודים דיגיטלים שהציגו מציאות פחות וורודה. הם התלוננו על בדידות, קושי נפשי, פגיעה בבריאות הנפשית והפיזית שלהם ואפילו פגיעה כלכלית.

למרות זאת, הנתונים מראים שמספר הנוודים הדיגיטליים גדל במהלך השנים האחרונות, עם זינוק עצום לאחר מגיפת הקורונה. אין עדיין נתונים מדוייקים אבל דו״ח אמריקאי משנת 2022 מעריך שמספר הנוודים הדיגיטליים האמריקאים ראה צמיחה מדהימה של 131% מאז 2019. מה שבגדול מצביע על מיליוני עובדים אמריקאיים שמצהירים על עצמם כנוודים דיגיטליים.

מהו נווד דיגיטלי?

מצד אחד: חופש, גמישות וחיסכון בעלויות

החיים כנווד דיגיטלי קורצים מהמון כיוונים. קודם כל החופש והגמישות לעבוד מתי ואיפה שנוח. אין צורך לנסוע למקום העבודה וניתן לבחור סביבת עבודה שהיא יותר פרודוקטיבית. הנווד הדיגיטלי כמובן יכול גם לבחור לחיות במדינה עם יוקר מחייה נמוך, מה שמהווה חיסכון משמעותי בעלויות.

הוא יכול לעבוד על חוף הים בפורטוגל, בבית קפה בברלין, על גג בניו יורק או לצד קהילת נוודים במקסיקו. הכול פתוח, גמיש ואפשרי בחיים כאלה.

מצד ארגונים שרוצים להעסיק נוודים דיגיטליים, נפתחת בפניהם האפשרות ליהנות ממאגר כשרונות רחב, עלויות תקורה פחותות ופוטנציאל להגדלת הפרודקטיביות. 

מצד שני: בדידות, תקשורת ומכשולים משפטיים

הצד הפחות מוכר של הנוודות הדיגיטלית הוא המחיר שמשלמים העובדים ולעיתים גם החברות, כשניצבים מול אתגרים שלא תמיד ציפו להם. אחד מהם זו הבדידות. עבודה מרחוק, בהרבה מקרים, חסרה את האינטראקציות החברתיות שקיימות בסביבת משרד מסורתית. אינטראקציות המחזקות את הקשר לארגון ולצוותי העבודה. בנוסף, התקשורת אל מקום העבודה יכולה להיות מאתגרת, בגלל איזורי זמן שונים ותשתיות לא מפותחות, במדינות מסוימות.

במדינות שונות כמו מקסיקו עולה בעיה נוספת, לא פחות חמורה. המדינה הפכה למרכז גדול של נוודות דיגיטלית, מה שעורר את חמתם של התושבים שמוחים על עליית מחירים תלולה מאז הגיעו הנוודים הדיגיטליים, הן בשכר דירה, קניות, שירותים, אוכל ועוד. רבים מהתושבים קוראים לסלק את העובדים החדשים במדינתם.

ולבסוף, בעיות כלכליות ומשפטיות שמתעוררות עקב אי הבנה או אי ציות לחוקי המדינות השונות. זה מתחיל בסוגים שונים של אשרות עבודה ושהייה שצריך בכל מדינה, בהבנת הכיסויים הבריאותיים שמגיעים לעובד ולמי צריך לשלם על ביטוח רפואי, באיך לשמור על רצף פנסיוני כשכיר או כפרילנס, למי צריך לשלם מיסים והאם יש כפל תשלום? בכל מדינה יש תקנות וחוקים שונים שצריך להכיר ולהבין אותם היטב הן כעובד וכמובן כארגון שמעסיק נוודים דיגיטליים.

יתרונות בנוודות דיגיטלית

החלטתם לנדוד או להעסיק נוודים דגיטליים? ככה תעשו את זה טוב יותר

המפתח להצלחה הוא תכנון נכון והסתגלות. גם אנשים פרטיים וגם חברות חייבים לפתח אסטרטגיות יעילות כדי לצלוח את האתגרים הייחודיים ולמנף את ההזדמנויות שאופן עבודה זה מציג.

עבור נוודים דיגיטליים, הצבת גבולות ברורים בין עבודה לזמן אישי יכולה לעזור לשמור על איזון בריא בין עבודה לחיים; תקשורת קבועה עם עמיתים יכולה למתן את תחושות הבדידות ולטפח תחושת קהילה; וידיעת חוקי המס המקומיים וההשלכות המשפטיות תמנע הפתעות לא נעימות. 

עבור ארגונים, נהלי עבודה ברורים ומדדי ביצועים המתמקדים בתוצאות ולא בזמן שהושקע, יכולים לעזור לנהל צוותים מרוחקים ביעילות; מתן תמיכה מקצועית והשקעה בבריאות הנפש יכולים לסייע בהבטחת רווחת העובדים; והבנת ההשלכות המשפטיות ודיני המס במדינות השונות ימנעו טעויות בניהול עובדים מרחוק. 

מה צופה העתיד?

נוודות דיגיטלית מציגה איזון מורכב של יתרונות ואתגרים. מצד אחד, קשה להתעלם מהפיתוי של גמישות, חופש, פרודוקטיביות מוגברת וחיסכון בעלויות. מצד שני, בידוד פוטנציאלי, מחסומי תקשורת, גבולות עבודה-חיים מטושטשים ומכשולים משפטיים משמשים אתגרים לא פשוטים שלא מתאימים לכל אחד.

מגיפת הקורונה, על אף שהביאה לכאוס חסר תקדים בעולם, היא גם האיצה את המעבר לעבודה מרחוק. במבט קדימה, עתיד הנוודות הדיגיטלית נראה יותר ויותר אפשרי. חברות וארגונים הופכים יותר ויותר פתוחים לסידורי עבודה מרחוק, הטכנולוגיה עשתה צעד משמעותי בכיוון, מדינות בעולם מפיקות ויזות ותנאי עבודה מיוחדים כדי למשוך אליהן קהילות של נוודים דיגיטליים והצעירים מחפשים יותר ויותר חופש. האם תהיה לנוודות הדיגיטלית השפעה משמעותית על כלכלות העולם ועל עצם קיומו של מקום עבודה פיזי? ייתכן שנצטרך לחכות עוד מספר שנים כדי לגלות. 

שיתוף

פייסבוק
LinkedIn
הדפס
שלח במייל