חושבים על שינוי מסלול, קריירה חדשה, שקלול העתיד לכם מחדש? אופיר אגמי, פסיכולוגית ויועצת תעסוקתית בפילת, מסבירה איך הכי נכון לעשות את זה, מה הכלים שעומדים לרשותכם ומה באמת כדאי לכם לבדוק. 

אופיר אגמי
אופיר אגמי, פסיכולוגית ויועצת תעסוקתית, פילת

ב-5 שנים האחרונות אופיר אגמי עבדה כמאבחנת ומראיינת מועמדים למשרות, והתמחתה בניהול דינמיקות קבוצתיות ומתן חוות דעת. בנוסף, היא עובדת בעמותת מגדלאור, שמספקת ייעוץ תעסוקתי שיקומי לאנשים עם לקויות ראייה. פגשנו אותה לשיחה על קריירה וייעוץ תעסוקתי.

מה זה בכלל ייעוץ תעסוקתי? 

"ייעוץ תעסוקתי הוא תהליך שבו מסייעים לאדם להכיר את המאפיינים התעסוקתיים שלו, כמו יכולות, תחומי עניין וצרכים שונים, ולהתאים ביניהם לבין האפשרויות הקיימות בעולם התעסוקה. יש את התהליך הקלאסי שמתאים לאנשים בתחילת הדרך שמחפשים כיוון תעסוקתי ראשוני כולל גם אבחון מעמיק של כישורי החשיבה, ויש ייעוץ לאנשים באמצע הדרך שחושבים על שינוי קריירה או בדיקת אופציות חדשות לתעסוקה וגם ללימודים. התהליך לאנשים שכבר צברו ניסיון תעסוקתי או לימודי כלשהו, כולל בד״כ 2 פגישות עם פסיכולוג תעסוקתי, ביצוע מספר שאלונים ומשימות ואז אינטגרציה של כל המידע  ומתן המלצות להמשך." 

מה קורה בפגישות עם הפסיכולוג?

"בהתחלה נפגשים (בפיזי או בזום), מכירים, בודקים מה הצורך של הנועץ, מה הקשיים שלו, מה הביא אותו לרצות ייעוץ, מה הגורמים החיצוניים שמשפיעים עליו. המטרה היא להבין את הפנייה, מאיפה היא הגיעה וללמוד את הבן אדם בצורה כמה שיותר רחבה. אחרי ההיכרות הנועץ מקבל משימות נוספות כדי להרחיב את היריעה עליו. משימות שהוא שואל את הסביבה ואת עצמו שאלות. בשלב השני נפגשים שוב לפגישה אשר מתמקדת בתוצאות האבחון – השאלונים והמבחנים הקוגניטיביים. דרך המידע שמקבלים מהמבחנים, מתפתחת שיחה, שבה מתחילים לשלב את הכול, לחבר את הפרטים, להבין את הבן אדם לעומק וליצור תמונה, כדי לגבש בהמשך המלצות."

ייעוץ תעסוקתי

מה חשוב שיתקיים, מצד הבן אדם שבא לייעוץ? 

״צריך להבין שזה תהליך שנעשה יחד. דיאלוג בין הפסיכולוג לנועץ. חשוב שהבן אדם יהיה אקטיבי, ישתף פעולה, שיגלה דברים על עצמו, כדי שנוכל לייעוץ לו בצורה הטובה ביותר. אנחנו נרצה להכיר את הבן אדם, את הרקע התעסוקתי שלו, מאיפה מגיע, מה הוא אוהב, מה היו הקשיים שלו במקומות אחרים, מה היחסים שלו עם אחרים, מה השאיפות שלו. להבין את הנקודה שבה הוא נמצא כרגע, מה הקושי שגורם לו דווקא עכשיו לרצות שינוי וכדומה. נרצה להבין אם הרצון לשינוי נובע ממשהו נקודתי או יותר אישי. להבין גם דברים שהבן אדם לא מספר." 

למי מתאים להגיע לייעוץ כזה?

"זה מגוון. הייעוץ הממוקד מתאים לאנשים שכבר עברו דרך בעולם התעסוקה, ונתקלו בדילמה או שאלה תעסוקתית שהם רוצים לדון בה ולהתייעץ לגביה. לדוגמה, אם הם רוצים להתחיל עיסוק מסויים ולא בטוחים בו. אם יש להם קושי מסויים שקשור למצב רגע, או חוסר סיפוק לגבי התעסוקה הנוכחית שלהם ורוצים להבין מה עושים עם זה ואיך לעבד את זה." 

והתוצאות? 

"זה משתנה מאדם לאדם. התוצאה יכולה להיות רשימה עם מקצועות אפשריים, אבל יכולה להיות גם החלטה כללית לבדוק כיוון ניהולי או תפקיד יותר אנליטי, או לעבוד יותר במתן שירות. אולי לחקור תעשייה מסויימת שיכולה להתאים. יכולות להיות גם הפתעות: פתאום עולות רעיונות ללכת ללמוד משהו, או להשהות את ההחלטה של השינוי. זה יכול לקרות כי משהו בשיחות גרם להבין אחרת, שדווקא הצרכים שלהם מתמלאים. יש הרבה דינמיות בתהליך. זה יכול להתחיל בנקודה אחת ולהסתיים בנקודה אחרת."

איך להגיע מוכן לתהליך של ייעוץ קריירה? 

"להבין לפני התהליך, למה הוא בכלל פונה לייעוץ. לגבש שאלות כלליות, במה הוא רוצה לקבל עזרה. לעשות תיאום ציפיות עם הפסיכולוג. צריך להבין שהתהליך הוא דינמי ולפעמים רגשי. חשוב שתהיה שקיפות. חשוב לבוא אקטיביים, לשתף ולהיות מוכנים לחשיבה משותפת, כי בסופו של דבר הבן אדם מכיר את עצמו הכי טוב. היועץ מביא את הכלים המקצועיים כדי לכוון את האדם לפי מה שהוא מביא איתו לפגישות."

ייעוץ קריירה

ולסיום, מה חשוב לדעת בזמן חיפוש עבודה או שינוי קריירה?

"להבין שחלק מהתהליך זה להתמודד עם חוסר וודאות, בלבול וגם כישלון. להכיל את הרגשות האלה ופחות להילחם בהם. הבלבול וחוסר הוודאות עוזרים לנו לחקור ולגבש את עצמנו יותר טוב. להבין שזה תהליך ארוך, ללמוד מטעויות, להפיק לקחים ולנסות לא להיתקע לאורך זמן במה שלא הסתדר, אלא להמשיך קדימה בחקירה עד שתמצאו את הדבר בטוב ביותר עבורכם."

מתלבטים לגבי המשך הדרך המקצועית שלכם? מחפשים שינוי? אנחנו מזמינים אתכם להתייעץ עם המומחים שלנו. כאן כל הפרטים >> https://bit.ly/3K49nfS

שיתוף

פייסבוק
LinkedIn
הדפס
שלח במייל