האם המעבר לעבודה מהבית או לעבודה היברידית, כמו שכולנו חווים בשנים האחרונות, טוב לנו או משעבד אותנו? פגשנו את בוריס לכטרמן, פסיכולוג תעסוקתי מומחה ומדריך, מקבוצת פילת, להבין איך זה השפיע עלינו, על מי זה השפיע יותר ומה ההמלצות לשמור על חופש גם בעבודה היברידית.
ראיון חגיגי לקראת פסח והיציאה מעבדות

מי לא אוהב לעבוד מהבית? זה נשמע לרובנו כמו חלום עם הרבה חופש מרחב. לעבוד מבית קפה, על חוף הים או בפיג׳מה על הספה בסלון בבית. מסתבר שזה לא עובד עבור כולם. בוריס לכטרמן, פסיכולוג מומחה מקבוצת פילת מסביר שיש לא מעט אנשים שעבודה כזו לא מתאימה להם, שוחקת ואף הופכת להרבה יותר קשה ותובענית. 

בוריס לכטרמן, פסיכולוג תעסוקתי מומחה ומדריך, קבוצת פילת
בוריס לכטרמן, פסיכולוג תעסוקתי מומחה ומדריך, קבוצת פילת

"יש משהו מתעתע בעבודה היברידית. זה נשמע כמו משהו מאוד מפתה. גם להיות עצמאי, גם שכיר, אני יכול לעבוד מאיפה שבא לי, הבוס לא יושב לי על הראש, אני מנהל את הזמן שלי, אני יכול לקום מתי שבא לי ולעבוד גם בלילה, אין צורך לבזבז זמן על הכביש. הרבה סיבות מפתות לאמץ אורח חיים כזה, אבל יש לא מעט חסרונות."

מה החסרונות בלנהל את החיים שלי כמו שמתאים ונוח לי?

"הבעיה מתחילה כשאנחנו לא יודעים לנהל את זה נכון. יש המון הסחות דעת בעבודה כזו. סל הכביסה מלא, הילדים מפריעים ומסיטים את תשומת הלב, הטלוויזיה מולי. כל רגע יש משהו אחר שיכול להוציא אותי מהריכוז. ובגלל חוסר יכולת להפריד בין חיים לעבודה, אנחנו מוצאים את עצמנו עובדים כל היום. כי בבית אין גבולות ובסוף זה שוחק אותנו." 

עבור מי זה יותר מאתגר לעבוד מהבית?

"פה נכנס נושא אישיותי. מאוד תלוי באיזה טיפוס מדובר. יש אנשים עצלנים ודחיינים. לאנשים כאלה זו קטסטרופה. כי בלי בוס הם כל הזמן דוחים דברים ואז בסוף היום נכנסים ללחץ כי לא הספיקו כלום וכביכול כל היום עבדו. לעומתם יש אנשים עם בעיות קשב וריכוז. גם עבורם עבודה כזו יכולה להיות מאוד מאתגרת. כמו שאמרתי קודם: הטלוויזיה, הכביסה, הטלפון, המדיה החברתית. כל הגורמים האלו מפריעים לנו יותר כשאנחנו בבית. ושוב אנחנו מוצאים את עצמנו עובדים סביב השעון עד השעות הקטנות של הלילה." 

ובכל זאת. זה מאוד משחרר שאין לך בוסים על הראש.

"גם מול המעסיקים, עבודה כזו יכולה ליצור בעייתיות. כי זה נותן להם פתח למתוח גבולות גם בשעות פחות שגרתיות: בערב, בשישי, במוצא״ש. כשאנחנו עובדים במשרד, השעות די ברורות ותחומות, אבל אם אנחנו עובדים מהבית, אנחנו כביכול כל הזמן זמינים."

עבדות מודרנית בעבודה

פתאום כל הסיפור נשמע הרבה פחות נוצץ. יש עוד בעיות שאנחנו צריכים להיות מודעים להם בעבודה היברידית?

"שוב, זה תלוי אישיות. יש אנשים שיכולים להזניח את החיים הפרטיים והמשפחה, כי הם לא יודעים לשים גבולות. הם שקועים כל הזמן בעבודה. אנשים שהם מרצים למשל, תמיד ייענו לכל מיני בקשות קטנות ובסוף הם נשחקים מאוד מהר." 

מה לגבי העניין החברתי?

"יש פה הרבה בדידות, הרבה לבד ויש טיפוסים שנכנסים לדיכאון מזה. אין לך עם מי לחלוק. 

במחקר שנערך בנושא, 43% מהישראלים העידו שהם מרגישים בודדים. אנחנו אנשים חברתיים שצריכים את המינגלינג הזה. ויש כאלה שצריכים את זה יותר מאחרים. עבודה מהבית יכולה להכניס אותם לדיכאון. במחקר דומה 67% העידו כי הם רוצים שיהיו איתם עמיתים לעבודה כדי להחליף דעות ולהתייעץ."

מה אפשר לעשות?

"אז ראשית חשוב לציין, אנחנו כרגע מתמקדים בהשפעות השליליות של עבודה מהבית, אבל ללא ספק יש גם המון יתרונות וחשוב לציין אותם: לו״ז גמיש מאוד, להיות פחות זמן בכבישים – לפי סקרים, אנחנו מבלים בממוצע 45 שעות חודשיות רק בנסיעות – ולנצל את הזמן לעבודה, יכולת לארגן את הילדים בבוקר בלי לחץ, לקום מוקדם לחדר כושר, לנסוע ולעבוד מכל מקום בעולם ועוד. אז כדי להימנע מההשפעות השליליות, כדאי לאמץ הרגלים ושגרת עבודה קבועה עם גבולות ברורים. שוב, זה לא מתאים לכל אחד, אז שכל אדם יבדוק את עצמו וייראה מה מתאים לו, מה המינון של עבודה מהבית ואיך עושים את זה." 

עבדות מודרנית בעבודה

אפשר לפרוט את ההרגלים ושגרת העבודה עליהם אתה ממליץ בעבודה היברידית? 

"אחלק את זה למספר פעולות שכדאי ליישם: 

  1. לשמור על שגרת יום קבועה. למרות שאפשר להתחיל לעבוד מהצוהריים, כדאי לשמור על לו״ז קבוע, בהתאם למה שמתאים לך, להתלבש לעבודה ולארגן עמדת עבודה קבועה ושקטה עם מינימום הסחות דעת או טלוויזיה ברקע. 
  2. להרים טלפון לקולגות. לא להתכתב בוואטסאפ, אלא לשמוע קול, לדבר, להתייעץ, ליצור קשר. 
  3. לקחת הפסקות מדי פעם. אנשים מרצים יכולים לשבת שעות על גבי שעות בלי לזוז מהמחשב. חשוב לקום, להתאוורר, לעשות משהו ולחזור רעננים יותר.
  4. לבקש מהמנהל שיחת עדכון. לשמור על קשר עם המשרד והמנהלים, אפילו שיחה של מה נשמע עם המנהל שלך, לפחות פעם בשבוע. 
  5. לשים גבולות. למרות שעובדים מהבית, לשים גבול מתי מפסיקים לעבוד, מתי מפסיקים לבדוק את המייל ולא להרגיל את כולם שאני כל הזמן זמין. 
  6. לנהל את הזמן עם יומן דיגיטלי. במשרד יש לי גבולות, בבית מומלץ להשתמש ביומן כדי לחלק את היום ולתזמן עבודה יומיומיות ופרויקטים. 

המלצות למעסיקים?

"גם הם צריכים להציב גבולות. אם יש משהו שחשוב לך לשלוח ב-9 בערב, אולי כדאי לחכות עם זה. בסופו של יום זה פוגע גם בעובדים וגם בארגון; לתעדף משימות – מה צריך עכשיו,  ומה יכול לחכות; לקבוע יעדים ולא כמות שעות – לא להסתכל על הזמן שכל משימה לקחה אלא על היעדים ואם העובד עמד בהם; לעודד את העובדים לקחת הפסקות, חופש אם צריך; לעודד שיחות עם עובדים – ׳מה נשמע? צריך עזרה?׳ ליזום שיחות כאלה אפילו רק מה נשמע, בלי לדבר על עבודה."

חושבים לעבוד מהבית? למצוא משרה היברידית? כדאי לחשוב לפני, אם זה בכלל מתאים לכם, מה המינון שטוב לכם לעבוד מהבית ואיך להתנהל נכון בשילוב של משרד ובית. בכל מקרה תדעו שאתם לא לבד. מיליוני עובדים וארגונים עדיין מחפשים את הנוסחה הנכונה לעבודה שהיא גם אפקטיבית וגם משאירה לכם זמן לבלות.
דעו את הגבולות שלכם ושיהיה לכם חג חירות שמח!

שיתוף

פייסבוק
LinkedIn
הדפס
שלח במייל