לכבוד שנת הלימודים החדשה, ביקשנו מעדי בומש, מנכ״ל smart, המרכז הפיננסי מקבוצת פילת, שייתן לנו כמה טיפים כיצד להנחיל לילדים התנהלות פיננסית נכונה

עדי בומש, מנכ״ל smart, המרכז הפיננסי מקבוצת פילת
עדי בומש, מנכ״ל smart, המרכז הפיננסי מקבוצת פילת

1.מתחילים ביסודות: חוסכים ומרוויחים

הצעד הראשון בחינוך פיננסי הוא להסביר לילדים איך חוסכים ומרוויחים כסף. אפשר להתחיל בקופת חיסכון או צנצנת שקופה כדי שיחוו חזותית את עניין הכסף וירגישו בידיים מה זה אומר לאסוף עוד ועוד מטבעות.
תוך כדי שהם הופכים לטייקונים קטנים' חשוב להסביר להם שהכסף לא מיועד רק לבזבוזים, אלא גם לחיסכון. ושהם צריכים, פעם בחודש, (ממש כמוכם…🥸) לשים כסף בצד.

2.ממשיכים בכאילו

חסכתם? צאו למסע קניות דמיוני, ברחבי הבית, ועם תקציב מוגבל, בו הם יכולים לקנות מה שבא להם אבל בלי לחרוג מהתקציב. זה יעזור להם להבין את החשיבות של קבלת החלטות בהתאם ליכולת ה״כלכלית״ שלהם.
אם הם עמדו בתקציב, אולי שווה להעניק להם בונוס🤷‍♀️.

השקעה פיננסית עבור הילדים

3.לבחור בין צורך לרצון 

פה אנחנו רוצים ללמד את הילדים על ההבדל בין צורך בסיסי (כמו אוכל ומים) לבין מותרות (כמו צעצוע חדש, משקה ממותק או קרמבו). זה יעזור להניח את הבסיס לקבלת החלטות פיננסיות חכמות בהמשך החיים.
אפשר לתרגל את האתגר במשימה בסופר בה תתנו להם תקציב של 30 ש״ח לדוגמה, איתו הם צריכים להסתדר עד סוף היום, או לקנות עם התקציב המוגבל דבר ש״צריך״ ודבר שבא להם.
בסוף המשחק, תשאלו אותם על ההבדלים בין שני המוצרים שהם קנו. 

4. תשקיעו 

אפשר לדבר על השקעה לעתיד, תוך דוגמה של שתילת זרע ומעקב אחריו, עד שהוא ייתן פירות. עדיף אולי להתחיל בשיח עגבניות ולא עץ לימון😀. הסבירו להם שבאופן דומה כסף יכול לגדול אם משקיעים אותו בחוכמה.
בהתאם לגילם, אולי אפילו שווה לפתוח איתם חשבון חיסכון כדי להעניק להם חוויה מעשית.

5.תנו דוגמה אישית

בסופו של יום ילדים לומדים דרך דוגמה והתבוננות במבוגרים. אם תהיו מודל לחיקוי טוב בכל הנוגע לטיפול בכסף, אם תראו להם דוגמה על איך אתם מתקצבים, חוסכים ומבצעים בחירות פיננסיות חכמות, סביר להניח שהם יאמצו את ההרגלים האלה בעצמם.

התנהלות פיננסית נכונה עבור הילדים

לסיכום

התחילו מוקדם עם חינוך פיננסי, ופשוט תתקשרו את זה ביום יום. שתפו את השיקולים והחשיבה שלכם בקבלת החלטות פיננסיות, כדי שיבינו שזה משאב משמעותי בחיים ופרמטר חשוב לקבלת החלטות בחיים.
ככל שתדברו על זה בפתיחות, הסקרנות והעניין יעלו ובהמשך תוכלו להעמיק במושגים ובהתנהלות הכלכלית החכמה.

המון בהצלחה בשנת הלימודים החדשה ושנה טובה לכולנו 😊

שיתוף

פייסבוק
LinkedIn
הדפס
שלח במייל