האזרחים רוכשים בכל חודש מוצרים כמו מזון, טואלטיקה, תרופות ועוד וגם משלמים עבור שירותים שונים כמו תשלומי משכנתא חודשיים, שכר דירה, מים, חשמל ועוד.

מה זה מדד המחירים לצרכן?

לאורך השנים העלויות של כל סל הצריכה המשפחתי עולים ולעיתים אף יורדים. כדי לקבוע את רמת השינוי בכל חודש נקבע על ידי הגורמים הפיננסיים בישראל מדד 100 שהוא הבסיס לחישוב המדדים החודשיים.
מנקודה זו בכל חודש מבצעים הכלכלנים תחשיב של סך ההוצאות האישיות והמשפחתיות הממוצע כדי לאמוד את השינוי המהווה את מדד מחירים לצרכן . אם מדובר לדוגמה על השינויים אשר התרחשו בחודש נובמבר, הנושא ייבדק באופן מעמיק בתחילת דצמבר כדי לכלול את כל הנושאים הרלוונטיים אשר קרו בנובמבר ובתאריך 15 בדצמבר יפורסם השינוי, כמו עלייה של אחוז וחצי, ירידה של שתי עשיריות האחוז וכו'.
כל המדדים החודשיים של מדד המחירים לצרכן מצטברים זה על גבי זה באופן שרשורי ומה שהיה בעבר בסיס 100 הוא כעת רחוק מאד ממנו.

מה זה מדד המחירים לצרכן

מוזמנים לקרוא עוד על הנושא במדריך שלנו על מחירי הדיור בישראל

איך מחושב מדד המחירים לצרכן?

מדד המחירים לצרכן מחושב על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (למ"ס) בישראל, וכן על ידי מוסדות מקבילים במדינות אחרות.

החישוב של מדד המחירים לצרכן מתבצע בשלבים הבאים:

  1. הגדרת סל מוצרים ושירותים: השלב הראשון הוא הגדרת סל מוצרים ושירותים המייצג את הצריכה של קבוצת הצרכנים הנבדקת. הסל כולל מוצרים ושירותים מקטגוריות שונות, כגון מזון, דיור, תחבורה, בידור, בריאות וכו'.

  2. איסוף נתוני מחירים: השלב השני הוא איסוף נתוני מחירים של המוצרים ושירותים הכלולים בסל. הנתונים נאספים ממגוון מקורות, כגון קמעונאים, ספקים, מוסדות ממשלתיים וכו'.

  3. חישוב משקלים: השלב השלישי הוא חישוב משקלים לכל מוצר ושירות בסל. המשקלים משקפים את חלקו של המוצר או השירות בסך ההוצאות הצרכניות.

  4. חישוב המדד: השלב הרביעי הוא חישוב המדד. המדד מחושב על ידי השוואת מחירי המוצרים ושירותים בסל בחודש הנוכחי למחיריהם בחודש הבסיס.

הנוסחה לחישוב המדד היא:

מדד המחירים לצרכן = (ערך סל המוצרים ושירותים בחודש הנוכחי / ערך סל המוצרים ושירותים בחודש הבסיס) * 100

לדוגמה, אם ערך סל המוצרים ושירותים בחודש הנוכחי הוא 1,000 ש"ח, וערך סל המוצרים ושירותים בחודש הבסיס הוא 900 ש"ח, אז מדד המחירים לצרכן יהיה 111.11.

מדד המחירים לצרכן הוא מדד חשוב המשמש למגוון מטרות, כגון:

  • מדידת האינפלציה: השינוי השנתי באחוזים במדד המחירים לצרכן משמש כמדד לאינפלציה.
  • הצמדה למדד: הצמדה למדד משמעה התאמת ערך של נכס או חוזה למדד המחירים לצרכן.
  • מדידת שינויים בהוצאות צרכניות: מדד המחירים לצרכן משמש למדידת השינויים בהוצאות צרכניות של משקי בית.

*חשוב לציין כי מדד המחירים לצרכן הוא מדד סטטיסטי, ולכן הוא אינו יכול לספק תמונה מלאה של השינויים במחירים. לדוגמה, המדד אינו לוקח בחשבון שינויים באיכות המוצרים ושירותים, או שינויים בהרגלי הצריכה של הצרכנים.

אולי יעניין אותכם לקרוא על מדד תשומות הבניה וחשיבותה למדד המשכנתא

איך מדד המחירים לצרכן משפיע על משכנתא?

השינוי של מדד המחירים לצרכן לכאן או לכאן משפיע מאד על ההוצאה הגדולה ביותר של כל משפחה בישראל והיא על תשלומי המשכנתא. זו הסיבה שכל מי שחושב על הלוואה צריך להביא בחשבון עובדה זו כיוון שלאור החודשים והשנים יחולו קפיצות מדרגה בסך העלויות החודשיות למטרה זו. לכן יועץ משכנתאות בוחן באופן מעמיק את האפשרויות הפיננסיות ומתחשב בנקודה זו.

איך מדד המחירים לצרכן משפיע על משכנתא

לימודי קורס משכנתאות

אזרחים רבים שיש להם רקע כלכלי, לומדים בשנים האחרונות קורס יועצי משכנתאות של פילת שהוא קורס איכותי שמעניק לכל יועץ לעתיד את מלוא המידע שהוא זקוק לו. כך הוא יוכל להעניק את הליווי הנדרש לכל לקוח כדי לקבל החלטות בנושא אקוטי זה.

אם גם אתם חושבים על למידה של קורס שיאפשר לכם עבודה מעניינת ועיסוק בתחום שיש לו דרישה רבה מצד הלקוחות, אתם מוזמנים להשאיר את הפרטים שלכם ואחד הנציגים המיומנים של פילת ישוחח אתכם ויסביר לכם על הנושאים הרבים שתלמדו בקורס ייחודי זה.

 

שיתוף

פייסבוק
LinkedIn
הדפס
שלח במייל