רגע לפני שכולנו נשאבים ליכולות האינסופיות של הבינה המלאכותית ואולי נעלמים שם, נפגשנו עם העתידן פרופ׳ דוד פסיג לדבר על העתיד של האנושות לצד הבינה המלאכותית, הפחדים מהשינויים המהירים, האיום על שוק העבודה ומה מצפה לנו ביום שאחרי.

כשנה וחצי מאז שהתוודענו ליכולות המדהימות של הבינה המלאכותית דרך תוכנות צ׳אטבוט כמו ChatGPT, נראה שהעולם שלנו משתנה בקצב מסחרר. זה מקל עלינו כמעט בכל תחום בחיים, אבל גם מעלה פחדים ישנים וחששות לגבי העתיד האישי שלנו והעתיד האנושי. פרופ׳ פסיג מרגיע את החששות ומסביר מה צריך לעשות כדי לא להישאר מאחור, ומה מצפה לאנושות רגע אחרי שכולנו נתרגל לבינה המלאכותית.

פרופ׳ דוד פסיג, חוקר עתידים
פרופ׳ דוד פסיג, חוקר עתידים

כשנה וחצי מאז שהתוודענו ליכולות המדהימות של הבינה המלאכותית דרך תוכנות צ׳אטבוט כמו ChatGPT, נראה שהעולם שלנו משתנה בקצב מסחרר. זה מקל עלינו כמעט בכל תחום בחיים, אבל גם מעלה פחדים ישנים וחששות לגבי העתיד האישי שלנו והעתיד האנושי. פרופ׳ פסיג מרגיע את החששות ומסביר מה צריך לעשות כדי לא להישאר מאחור, ומה מצפה לאנושות רגע אחרי שכולנו נתרגל לבינה המלאכותית.

אז הבינה כבר כאן. עולם התעסוקה הולך להשתנות? 

"אין כמעט אחד שלא יושפע מהטכנולוגיה החדשה, כמו שאין אחד שלא הושפע מהמחשבים, או אין אחד שלא הושפע מהאינטרנט. בינה מלאכותית זה מסוג הדברים שבהיקף וברוחב שלהם נוגעים בכל אחד ובכל דבר. יש כאלה שזה יגיע אליהם יותר מאוחר ויש כאלה שזה כבר שינה להם את החיים. יש ארגונים שכבר התמוטטו בגלל הבינה המלאכותית. חברות שעשו הרבה מאוד כסף בעשורים האחרונים, לדוגמה אתרים של מומחים שעונים על שאלות. הם נפלו תוך זמן קצר. זו דוגמה אחת בולטת מאוד."

איפה עוד נראה השפעות מיידיות על התעסוקה?

"לאט לאט זה ישפיע על עורכי דין, על מורים על אנשים שעוסקים במחקר. כמעט על כל אחד מאיתנו. כמו שאנחנו משתמשים כיום במחשב, באינטרנט ובמייל, ככה ה-AI יהיה עוד כלי בידיים שלנו. הבינה המלאכותית תשפיע בהיקפים יותר גדולים והרבה יותר מהירים ממה שהתרגלנו אליהם. אם לטלוויזיה לקח 30 ומשהו שנה עד שרבע מהאוכלוסיה השתמשה בה, לאינטרנט 7 שנים, אז ל-AI לקח כחודש עד שרבע מהאוכלוסיה השתמשה. היום כבר כמה מאות מילונים משתמשים ב-AI באופן יומיומי. אין אחד שזה לא ייגע בו. השאלה היא, אם אנחנו יודעים איך להשתמש ולהיות מעודכנים, כל הזמן. כי יש כל הזמן שינויים. מי שלא נכנס מהר יחטוף בגדול."

הדור הבא של הבינה

מי העסקים שייפגעו ראשונים אם לא יסתגלו לשינוי?

"יש אנשים שיצטרכו לעשות שינויים מרחיקי לכת למוצרים שלהם על מנת לשרוד, ויש אנשים שלא יצליחו לעשות והם יזוזו, ויהיו תעשיות חדשות ושרותים חדשים. אני חושב שעו״ד עלולים לסבול מאוד מהמצב. למעשה, כל מי שהקריירה שלו והגדרת התפקיד שלו מבוססות על הרבה מאוד מידע, יקבל זעזוע רציני. כי כבר לא נצטרך מומחה שיעשה את העבודות הללו בשבילנו, אנחנו יכולים לבקש מהמכונה שתחפש עבורנו מידע, תארגן אותו, תערוך ותיתן לנו תשובה מוכנה. האנשים שיצליחו הם אלו שידעו להשתמש בכלים של הבינה יחד עם העבודה שלהם, או שיעזרו לאנשים לזהות את התשובות הנכונות." 

מה השלב הבא בהתפתחות שלנו? 

"כבני אדם, כל הזמן חיפשנו משהו שירחיב את היכולות האנושיות והפיזיות שלנו. רצינו גלגל כי לא הספיק לנו ללכת, רצינו להרחיב את יכולות שרירי הידיים והמצאנו חץ וקשת, רצינו כנפיים ופיתחנו מטוסים. אחר כך רצינו לשפר את יכולות הזיכרון שלנו ופיתחנו יכולות לאחסן המון מידע על מחשבים ושבבים. היום אנחנו בשלב של אירגון המידע כדי לייצר ממנו ידע חדש. הגענו לשלב שבעזרת כמויות אדירות של מידע, אנחנו יכולים למצוא דפוסים, כמו שמומחים עושים, ומתוכם להסיק מסקנות ולהגיע למידע חדש. זה מה שהבינה המלאכותית עושה. השלב שאחרי הבינה המלאכותית יהיה היכרות עם התודעה שלנו."

מה הכוונה תודעה?

"זו אחת האניגמות הכי קשות בעולם של בני האדם. הפילוסופים והדתות ניסו לברר את זה ונראה שעדיין לא הגענו לתשובה מספקת. וזה לדעתי השלב הבא בהתפתחות האנושית."

תוכל לתת לי דוגמאות? 

"כן. למשל, כלב יודע שהוא כלב? מתי ילד קטן יודע אם הוא בן או בת? רק מאוחר יותר. מתי הוא מרגיש בן או בת? רק בגיל 8. זאת אומרת שהתודעה שלנו הולכת ומתפתחת ככל שמתבגרים. את התודעה הזו של ׳אני יודע שאני יודע או אני יודע שאני לא יודע׳ – אין לבעלי חיים. אני מדבר על זה בספר חדש שלי ׳האני העתידי׳."

הדור הבא של הבינה

אם אני מבין אותך נכון, לבינה המלאכותית אין ולא תהיה תודעה, ככה שאין באמת מה לפחד ממנה?

"לא. זה בסה״כ כלי שמחפש דפוסים. כמו חוקר שמזהה שיש 4 עונות בשנה ומניח מה יבוא אחרי האביב. הבינה המלאכותית זה רק פרק קטן בתהליך ציוויליזציוני מאוד ארוך. ואין מה לפחד ממנה. תחשוב איזה פחד היה כשגילו את הגלגל. אנשים לפני 150 שנה פחדו לעלות לרכבת כי חשבו שהאדם יתפוצץ בגלל המהירות. פחדו מהטלווזיה, פחדו להכניס מחשבון לבית הספר. מי צריך להשקיע אנרגיה אדירה בלזכור את לוח הכפל? אפשר לתת למכונות לעשות את העבודה הזו ולעבור לרמת פעילות מנטלית גבוהה יותר."

מה היום כל אחד במקצוע שלו צריך לעשות?

"חייבים ללמוד את הכלים של הבינה המלאכותית וחייבים לשאול ׳מה אני יכול לתת במקצוע שלי, שכלי הבינה לא נותנים׳. ואם יש מקצוע שהכלים נותנים יותר ממה אני יכול לתת כבן אדם, שידע שהמקצוע לא ישרוד."

אז אם אתם עדיין מדשדשים בכל הנושא של בינה מלאכותית, אם עדיין לא התחברתם או לא הסתקרנתם מספיק, זה הזמן להתחיל ללמוד את הכלים שיעזרו לכם בתפקיד בו אתם נמצאים. כי אם לא תעשו את זה עכשיו, זה יכול להיות מאוחר ולפגוע בכם מקצועית. בין אם אתם מגייסים, מנהלי משאבי אנוש, מרצים, אנשי מדיה, שיווק או מנהלים חברה – יש לכם מה ללמוד כדי לשמור על עדכניות, רלוונטיות והתקדמות בתפקיד שלכם. חג חירות שמח. בתקווה לבשורות טובות לעם ישראל!

"האני העתידי״. ניתן לרכוש באתר ידיעות ספרים

"האני העתידי", פרופ׳ דוד פסיג. ניתן לרכוש באתר ידיעות ספרים

שיתוף

פייסבוק
LinkedIn
הדפס
שלח במייל