אם אתם חוששים מהחופש הגדול, כנראה שאתם כבר לא ילדים 🤨. אבל הסירו דאגה מליבכם. עדי בומש, מנכ״ל smart, המרכז הפיננסי מקבוצת פילת, ואבא ל-6, הכין עבורכם 10 טיפים חשובים – איך לעבור את הקיץ בשלום. שמרו את הכתבה טוב, כי אין לדעת מתי תזדקקו לה. חופשה מהנה!

עדי בומש, מנכ״ל smart, המרכז הפיננסי מקבוצת פילתֿ

 1. אז קודם כל לבדוק מצב חשבון
  רגע לפני שיוצאים לחופשה, חשוב לבדוק את מצב ההכנסות/הוצאות בחודשיים האחרונים. לראות כמה מכניסים בשגרה, כמה מוציאים ולהבין כמה נשאר בצד כדי להיערך בהתאם. שימו לב שאתם מתנהלים בהתאם לתקציב האפשרי, כך שההכנסות, בשאיפה, יותר גבוהות מההוצאות. שימו לב גם, שלקראת הקיץ, ייתכן וההכנסה תעלה בגלל דמי הבראה, אבל עדיף לא לממש את כל הכסף, אלא לשמור כ-20%-30% מתוכם להשקעה ולחיסכון.
 2. תכנון תקציב כולל ופרטני
  אחרי שביררנו את מצב החשבון הכללי, בואו נגזור מתוכו את הסכום שנקציב לחופש: מה הסכום שרוצים ויכולים לממש, ממנו נבנה תקציב פר פעילות ספציפית. לדוגמה, החלטתם לנסוע לכנרת. נאמר שהקצתם לפעילות 3000 ש"ח. משם גוזרים את שאר הפעילויות בנופש ועושים סדרי עדיפויות. לא משנה מה התקציב שהחלטתם עליו ולאן נוסעים – החשוב הוא לתכנן מראש, להבין כמה עולה כל דבר ולהחליט מה חשוב לכם לעשות ועל מה אפשר לוותר. זה יחסוך לכם הרבה כאבי ראש, ויכוחים עם הילדים וכמובן כסף.
 3. תיאום ציפיות משפחתי
  אחרי שאנחנו יודעים פחות או יותר איך החופש הגדול הולך להתנהל, בואו נשב כולם יחד ונדבר על הציפיות שלנו בגדול: מה הילדים רוצים, מה סדרי העדיפויות שלהם ושלנו, מה כן נעשה ומה נתעדף בהתאם לתקציב המתוכנן, כמה אטרקציות יהיו לנו החופש? ברגע שיש תכנון ותיאום ציפיות עם הילדים, זה לא רק חוסך בהוצאות לא צפויות אלא גם מרגיע את האווירה בבית. הילדים בחרו מראש מה חשוב להם ומה פחות, המשפחה החליטה יחד איך להתנהל בקיץ וככה אין הפתעות או אכזבות לא צפויות.
 4. חיסכון בהוצאות לא הכרחיות.
  לפה נכנסים כמה תתי סעיפים שיכולים לחסוך לכם המון. זה ממשיך את תיאום הציפיות שעשיתם כבר. לדוגמה, יציאה לים או לבריכה? טיול לנחלים ושמורות טבע פתוחות או אטרקציות יקרות? הכנת אוכל לפני היציאה או ארוחה במסעדה? פיקניק חוויתי או פאסט פוד יקר? אם החלטנו על אטרקציות – לכמה כאלו נלך בחודש? איפה נישן  מחוץ לבית – בחניוני לילה ועל החוף או בבתי מלון? לא חסר אפשרויות מעולות וחסכוניות שהן הרבה פעמים יותר חוויתיות, יותר מחברות ויותר זכירות.

 5. קייטנות
  אפשר לחסוך הרבה כסף בבחירת הקייטנות לילדים. לא חייבים לבחור קייטנות בוטיק, אפשר בהחלט לרשום את הילדים לקייטנות המסובסדות בבתי הספר ובגנים. זה משמעותית יותר זול. ואחרי שמסתיימות הקייטנות, אפשר לעבור לקייטנות בית.  מתארגנים כמה משפחות ובכל יום בית אחר מארח נגיד 5-4 ילדים. כך ההוצאה לכל משפחה, על אירוח, היא פעם בשבוע בסה״כ. אחלה דרך גם לחסוך וגם לחבר בין הילדים.
 6. צרכנות קיץ
  מכיוון שאנחנו נכנסים ל״תקציב קיץ״, אפשר לבדוק על מה אפשר לוותר בחודשיים האלה, שהוא לא הכרחי. אפשר לוותר אולי על קוסמטיקה, קניית בגדים חדשים, ללכת להסתפר – כל הדברים האלה שאנחנו עושים במהלך השנה ויכולים לדחות לחודשים רגועים יותר, כדאי לדחות ולחסוך בהוצאות מיותרות.
 7. צמצום כרטיסי אשראי
  בלי לבדוק אתכם, אין ספק שיש לכם כרטיסי אשראי מיותרים. זה הזמן לצמצם את מה שלא צריך. עם 2 כרטיסי אשראי תוכלו לעקוב טוב יותר אחרי ההוצאות ולא לגלות הפתעות לא נעימות. אז תבדקו מה מיותר, מה לא נותן לכם הטבה ייחודית, על מה אתם משלמים סתם והנה אתם יותר שולטים בתקציב ויכולים לחסוך יותר מ- 17% מההוצאות.
 8. קנייה שבועית
  קנייה שבועית בסופר יכולה לחסוך הרבה כסף. הכינו רשימה מסודרת מראש, כשאתם רגועים, לא רעבים ולא עצבניים. שתפו את כל המשפחה ברשימה, אחרי שכולם ראו וחתמו עליה. קנייה שבועית מסודרת בסופר תחסוך לכם 30% מההוצאות ויותר.
 9. סקר שוק הטבות
  תבדקו באיזה מועדוני הטבות אתם חברים ותראו מה ההנחות וההטבות שהם מציעים לפני שאתם יוצאים לפעילות שלכם. יש היום אפליקציות שנותנות לכם את כל ההטבות במקום אחד. ככה יציאה לסרט יכולה להיות זולה יותר במועדון אחד לעומת האחר.
 10. דמי כיס
  את ההוצאות הנוספות של הילדים, שלא קשורות לפעילויות המשפחתיות המתוכננות, אתם יכולים לתקצב מראש על ידי הקצאת דמי כיס קבועים. ככה הילדים מחליטים לבד מה הם רוצים לקנות לפי הסכום שיש להם. פיצה? גלידה? באולינג עם חברים? הם מחליטים מה לעשות עם הכסף, ואתם לא חורגים מהתקציב המשפחתי. מעבר לחיסכון מדובר באקט חינוכי שמאפשר לילד עצמאות וניסיון בניהול תקציב.

אז כן, החופש הגדול יכול להתנהל בבלגאן וחורים בכיסים והוא יכול להיות הרבה יותר מאורגן וכיפי. זה לגמרי בידיים שלכם. קחו אותו כהזדמנות לשינוי, לחוויית חינוך פיננסי לדור הצעיר ואל תשכחו ליהנות!

 
 

מרגישים עדיין בבלאגן?

מזמינים אתכם לשיחת ייעוץ ראשונית ללא התחייבות לשינוי המצב הפיננסי בבית ועל הדרך קבלו במתנה כלי לניהול ההוצאות המשפחתיות >>כאן כל הפרטים

שיתוף

פייסבוק
LinkedIn
הדפס
שלח במייל