שאלות ותשובות

בהחלט כדאי להתכונן ליום האבחון. לקבלת הסבר מפורט, לחץ/י כאן
מידת ההשקעה ודרך ההתכוננות תלויות בסוג האבחון המדובר וגם בך: אם התנסית כבר באבחון דומה? האם, לפי הרגשתך, את/ה מצליח/ה לשמור על רמת תפקוד טובה במצבי מבחן? וכדומה...
בשלב ראשון, מומלץ לאסוף מידע על מתכונת האבחון בה תשתתף/י: משך זמן האבחון וכלי האבחון שיועברו (מבחני כישורים, ראיון אישי, סימולציות, מבחני אישיות ועוד). לאחר מכן כדאי להחליט על צורת ההכנה שתתאים לך ביותר:
  • עיון בדוגמאות של מבחנים: אתר פילת כולל מספר דוגמאות של מבחני כישורים, שנועדו לתת לך רעיון כללי לגבי סוג המבחנים המועברים
  • ניתן להיעזר בדוגמאות אלו לתרגול
  • מומלץ לנהל שיחות עם מכרים שהשתתפו בבחינות דומות
  • כהכנה לריאיון האישי, מומלץ לתרגל מתן מענה לשאלות אשר עשויות לעלות בו
הציון במבחני הכישורים נקבע על פי מספר התשובות הנכונות. לא “מורידים נקודות” בגין תשובות שאינן נכונות. ציונך לא ייפגע אם תסמן/י תשובה שאינה נכונה. לפיכך, מותר לך לנחש.
בפילת נערכים גם אבחונים בתנאים המותאמים לבעלי ליקויי למידה ומגבלות פיזיות שונות. לפרטים נוספים, לחץ/י כאן
פילת אינה מעבירה למעסיק מידע על לקויות למידה. עם זאת, קיימים מקרים בהם מעסיקים מבקשים לדעת אם המועמד נבחן בתנאים מותאמים. במקרים אלו, פילת תודיע לך מראש שיהיה עליה להעביר את המידע למעסיק.
סדר היום נקבע בהתאם למתכונת ולמשך האבחון. בתחילת היום, ייאמר לך מהו סדר היום הצפוי ומתי יינתנו הפסקות. באופן כללי, את/ה יכול/ה לצאת להפסקות קצרות במהלך כל היום, למעט כאשר את/ה מבצע/ת מבחנים שקצובים בזמן או במהלך סימולציות קבוצתיות. בימי אבחון הנמשכים יום שלם, ניתנת גם הפסקת צהריים בת כחצי שעה. בעת הצורך, את/ה מתבקש/ת לפנות לבוחנת ולבקש לצאת להפסקה. בקרבת חדרי המבחנים ישנם מתקני שתייה קרה וחמה.
בהחלט כן. אם יש גורם מסוים המפריע לך או עלול להקשות עליך את ביצוע המבחנים, עליך לדווח על כך בתחילת היום לבוחנים, כך שניתן יהיה להיערך בהתאם.
מבחנים הבוחנים את השליטה בשפה האנגלית מועברים רק לנבחנים אשר תפקידם דורש שליטה מסוימת באנגלית, בין אם זה בדיבור, בקריאה או בכתיבה. כמובן שגם רמת המבחנים נקבעת בהתאם לרמה הנדרשת בתפקיד ובארגון.
באופן עקרוני, ניתן לבצע חלק ממבחני הכישורים ולמלא את השאלונים בשפה שאינה עברית, אך הדבר תלוי בדרישות ובהנחיות הארגון השולח ובתפקיד המיועד. בתחילת יום האבחון, תוכל/י להציג את הסוגיה בפני הבוחנים, אשר ייבחנו כל מקרה לגופו. באישורו של הארגון השולח, ניתן לבצע חלק מהמבחנים בערבית, ברוסית ובאנגלית.
כל המבחנים בהם אנו משתמשים בפילת לקוחים מתחום הפסיכולוגיה התעסוקתית. מבחנים אלו נמצאו כבעלי יכולת לנבא הצלחה בתפקידים שונים, ברמה כזו או אחרת. זו גם הסיבה שאיננו משתמשים במבחן יחיד אלא במספר רב של מבחנים ומעריכים במהלך היום – בכדי לשפר את כושר הניבוי של חוות הדעת הסופית.
בדרך כלל כן, אולם לפעולה זו (הנקראת אצלנו “העברה”) ישנן מספר מגבלות. ראשית, בדרך כלל אנו שומרים את המבחנים למשך שנתיים. לאחר שנתיים, עליך לבצע את המבחנים מחדש. שנית, צריכה להיות התאמה בין דרישות התפקיד בעבורו נבחנת בעבר לבין התפקיד החדש. רק אם קיימת התאמה שכזו ועבר זמן קצר מאז הבחינה המקורית, ניתן יהיה להשתמש במידע שיש לנו כדי להכין חוות דעת חדשה. אם אין התאמה מלאה, יתכן ונזמן אותך לבצע חלק מהמבחנים בשנית או לבצע מבחנים נוספים.
לא. את התשובה לגבי תוצאות האבחון יספק הארגון שמטעמו נשלחת, על פי ראות עיניו. פילת שולחת את התשובות לארגון תוך מספר ימי עסקים.