מדד מחרי הדיור מפורסם מדי חודש על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה והוא מאגד את כל העליות או הירידות בתחום הדיור, כיוון שמדובר בנושא מהותי מתוך מכלול ההוצאות של כל אדם שלקח משכנתא או שהוא שוכר דירה.

ההשלכות של המדד מחירי הדיור על המשכנתא

לפני שממשיכים לדבר על מדד מחירי הדיור, חשוב שתדעו שהעלייה המתמדת של מדד מחירי הדיור בישראל משפיע על גובהו של התשלום החודשי של כל מי שלקח משכנתא לצורך רכישת נכס ללא קשר לגודלו ולמיקומו.
ככל שמדד זה עולה, כך עולה מחיר הנכס ולכן סך המשכנתא הנחוצה היא גדולה יותר.

למה אנחנו מספרים את זה? כיוון שזהו אחד הנושאים החשובים שלומדים הסטודנטים שלנו בקורס יועצי משכנתאות של פילת. המטרה היא להבין את הנושא הזה ונושאים רבים נוספים באופן מושלם וזאת כדי שיועצי המשכנתאות יוכלו לעזור ללקוחות שלהם, לענות על כל שאלה ולסייע להם בהתאמת המשכנתא הנכונה עבורם.
מדובר במקצוע שיש לו דרישה גבוהה כיוון שכל אדם מעוניין לקחת את המשכנתא המשתלמת ביותר. דברו אתנו ונשמח לספר לכם עוד על הקורס היוצא דופן להקניית מקצוע נפלא עבורכם.

מהו מדד מחירי הדיור?

מדד מחירי הדיור מבוסס על נתונים רבים שאוספים הגורמים הרלוונטיים לאורך כל החודש, מחירי שכר הדירה על פי גודל הדירה, אזור גיאוגרפי ומידע ספציפי על הדירות ומצבן הפיזי.
כמו כן נתונים לגבי כלל עסקאות הנדל"ן שמתבצעות במשק וזאת על פי הדיווחים של הרוכשים למשרד האוצר על העסקאות שנחתמו.

המידע המקיף כולל את נתוני עלויות כל נכס, גודלו במטרים מרובעים, וכמות החדרים בכל דירה חדשה. כדי להעניק תמונה מדויקת ככל האפשר נכללים בקטגוריה של מדד מחירי הדיור 67 יישובים אשר ממוקמים בתשעה אזורים גיאוגרפיים שונים ברחבי ישראל.

מדד מחירי הדיור כולל את כל עסקאות הנדל"ן הנורמטיביות ואינו כולל מיזמים כמו בנייה עצמית, קניית נכס באמצעות קבוצות רכישה ועוד.
כיוון שהציבור מחויב להודיע ולשלם מס רכישה תוך 50 יום, נוצרים לא אחת מצבים שמדד מחירי הדיור שפורסם לא היה מדויק כי הצטברו עסקאות נוספות ששייכות לחודש קודם. לכן הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה מבצעת ומפרסמת באיחור את ההתאמות הנדרשות.

מוזמנים לקרוא גם על מדד תשומות הבניה ועל השפעתו על המשכנתא

מהו מדד מחירי הדיור בישראל

איך מחושב מדד מחירי הדיור בישראל?

מדד מחירי הדיור בישראל מחושב על ידי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה (הלמ"ס) ומסתמך על נתונים של רשות המיסים. המדד כולל את כל עסקאות הנדל"ן על דירות חדשות וישנות מ-67 ישובים ב-9 אזורים גיאוגרפיים.

המדד מחושב בשיטת ההשוואה המצרפית, כלומר, הוא משווה את מחיר הדירות בחודש מסוים למחירו בחודש הקודם. השינוי במחירים מחושב באחוזים.

השלבים לחישוב מדד מחירי הדיור הם:

  1. איסוף הנתונים

הלמ"ס אוספת נתונים של מחירי דירות מרשויות המס. הנתונים כוללים את מחיר הדירה, מספר החדרים, גודל הדירה, מיקומה, תאריך העסקה ועוד.

  1. פילוח הנתונים

הנתונים מפוצלים לפי חודש, אזור גיאוגרפי, מספר חדרים וגודל הדירה.

  1. חישוב המדד

עבור כל קבוצה של נתונים, מחושב המדד בשיטת ההשוואה המצרפית. כלומר, מחיר הדירות בחודש מסוים מחולק למחירו בחודש הקודם ומחושב השינוי באחוזים.

לדוגמה, אם מחיר הדירה בחודש ינואר היה 1 מיליון ש"ח, ובחודש פברואר הוא היה 1.1 מיליון ש"ח, המדד לחודש פברואר יהיה 10%.

  1. פרסום המדד

הלמ"ס מפרסמת את מדד מחירי הדיור מדי חודש.

מדד מחירי הדיור בישראל הוא מדד חשוב המשמש לצורך הצמדה למדדים, חישוב מסים ועוד. הוא מספק מידע על מגמות מחירי הדירות בישראל.

ישנם גם כמה פרמטרים נוספים שנכללים במחקרים של המדד מחירי הדיור בישראל:

  1. מחירי הנדל"ן: זה כולל מחירי בתים, דירות, ונכסי נדל"ן נוספים. מדדים אלו עשויים לכלול נתונים ממקורות שונים, כגון רשויות מקומיות, חברות נדל"ן, וכדומה.
  2. מחירי השכר: נתונים אלו מציינים את המחירים של דירות להשכרה במגוון יישובים ואזורים בישראל. ניתן להשתמש במחירי השכר כאחד מהמדדים להערכת העלות של דיור באזור ספציפי.
  3. מדד המחירים לצרכן: מדד זה יכול לכלול מחירי מזון, בגדים, תחבורה, ושאר סחורות ושירותים שונים, כך שניתן להשתמש בו להשוואת העלות הכללית של המחירים בין תחומים שונים.
  4. מדד ההוצאות החיים: כולל את כלל ההוצאות של המשפחה או כל אדם שמתגורר בישראל. זה יכול לכלול את הוצאות הדיור, השכרת דירה, תחבורה, ביטוחים, בריאות, חינוך ועוד.
  5. תשלומי הלוואות וריבית הלוואה: נתונים אלו יכולים לספק מבט נוסף על העומס הכלכלי של האוכלוסיה בהקשר לדיור.
  6. מדדי התפלגות המכנה הלאומית: זהו מדד המבוסס על נתוני הכנסה והוצאות באשראי במדינה, ונועד להעריך את התפלגות המכנה בחברה.

לכל מדד יהיו אתגרים ייחודיים ומובנים בדרך שונה, והם יכולים לתת תמונה שונה על המציאות הכלכלית במדינה.

איך מחושב מדד מחירי הדיור בישראל?

שיתוף

פייסבוק
LinkedIn
הדפס
שלח במייל